T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
MERSİN / ERDEMLİ - Arpaçbahşiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Tarihçemiz

Okulumuz MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı olarak 2011/2012 Eğitim Öğretim yılında  Erdemli Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi adıyla faaliyete geçmiştir.

Okuluzun ismi Erdemli Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi iken 2014-2015 Eğitim -Öğretim yılından itibaren Arpaçbahşiş Mesleki ve Teknik Anadolu Meslek Lisesi olarak değiştirilmiştir.

Okul binamızda toplam 24 derslik, 6 atölye, 1 fen laboratuarı, 1 bilgi teknoloji sınıfı ve 1 konferans odası ile idareci odaları bulunmaktadır. 

Okulumuzun temel amacı turizm sektörüne yabancı dil bilen, nitelikli ara eleman yetiştirmektir. Öğrencilerimiz Lise I. sınıfta 10 saat Yabancı dil ( İngilizce veya Almanca veya Rusça ) eğitimi almaktadırlar. Lise II. sınıftan itibaren öğrencilerimiz belirlenen alanlara yönlendirilerek genel kültür derslerinin yanı sıra meslek derslerini de teorik ve uygulamalı olarak alacaklardır. Eğitim dönemi tamamlandığında 3308 sayılı Çıraklık ve Mesleki Eğitim kanununa tabi olarak Nisan ayından itibaren İşletmelerde Uygulamalı Eğitim yapmak üzere staj çalışmalarına gönderilecektir. 

Okulumuzda Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanın ve  Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanlarında öğrencilerimiz eğitimlerine devam etmektedirler.    

Okulumuzda bulunan Alan ve açılabilecek dallar şunlardır.

Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanı Dalları:

  • Konaklama Hizmetleri dalı
  • Seyahat Acenteciliği dalı

 

Yiyecek - İçecek Hizmetleri Alanı Dalları: (Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü 18.06.2014 tarihli ve 70182848/105.01/2498406 sayılı makam olayı )

  • Yiyecek İçecek dalı

 

Mezun olacak öğrencilerimiz YGS sonrasında kendi alanlarıyla ilgili bölümleri tercih ederek öğrenimlerine devam edebilmektedirler. Eğitimlerine devam etmeyen öğrencilerimiz turizm sektöründeki çok geniş istihdam alanından faydalanarak iş bulma imkanına sahip olacaklardır.

Okulumuz 2013 yılında Mersin İl Satranç turnuvasına katılmış olup, okulumuz hakkında diğer katılımcılara bilgi vermiştir.

2013 Chef Star yarışmasında okulumuz Yiyecek-İçecek Hizmetleri Alanında okuyan öğrencilerimiz, öğretmenimiz Mehmet Şenol danışmanlığında okulumuzu başırı ile temsil etmişlerdir.

Okulumuz öğrencilerinden Anıl DEMİRTAŞ,  24-26 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen 4. Antalya Altın Kepçe Yemek yarışmasında bronz alarak okulumuza ilk madalyayı kazandırmıştır.

2015 Antalya Anfaş´da düzenlenen fuarda hem Housekeeping Olimpiyatlarına hem de Yemek yarışması Altın Kep yarışmasına katılarak okulumuzu temsil edilmiştir.

2016 Antalya Anfaş´da düzenlenen fuarda hem Housekeeping Olimpiyatlarına hem de Yemek yarışması Altın Kep yarışmasına katılarak okulumuzu temsil edilmiştir.

2017 Antalya Anfaş´da düzenlenen fuarda Housekeeping Olimpiyatlarına yarışmasına katılarak okulumuzu temsil edilmiştir.

2018 Antalya Anfaş´da düzenlenen fuarda hem Housekeeping Olimpiyatlarına hem de Yemek yarışmasına katılarak okulumuzu temsil edilmiştir. Katılım sertifikası alınmıştır.

 

2020 eTwinning Avrpu Kalite Etiketi

2021 eTwinning Avrupa Kalite Etiketi

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 13.06.2022 - Güncelleme: 13.06.2022 21:09 - Görüntülenme: 203
  Beğen | 1  kişi beğendi